Święty Brat Albert nie pisał uczonych traktatów…,
On po prostu pokazał jak należy miłosierdzie czynić.
Pokazał, że kto chce prawdziwie czynić miłosierdzie,
musi stać się bezinteresownym darem dla drugiego człowieka.
Służyć bliźniemu to według niego przede wszystkim dawać siebie,
być dobrym jak chleb.
św. Jan Paweł II
Wolontariat w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych osób, które potrzebują wsparcia i pomocy. Wolontariat wykracza poza więzi rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Misją wolontariuszy jest angażowanie się w szerzenie chrześcijańskiej Caritas, dbanie o rozwój społeczny, a przede wszystkim wspieranie najsłabszych i wykluczonych.
Włącz się w wolontariat i bądź dobry razem z nami
Stały wolontariusz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ma możliwość zaangażowania się w szeroki wachlarz działań (opisanych poniżej). Wolontariusz może zaangażować się w:
- posługę akcyjną (np. pomoc w wigilii dla osób bezdomnych, zbiórka żywności dla najuboższych, wychowawca w trakcie kolonii)
- posługę stałą (np. w schronisku, na kuchni, uczestnicząc w patrolach streetrworkera, prowadząc korepetycje dla dzieci ze świetlicy, pomoc osobom starszym w Domu Seniora, etc.)
Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, pochodzenie – ważna jest chęć zaangażowania się, odpowiedzialność i dysponowanie wolnym czasem (ważna jest decyzja, np. 1 h tygodniowo lub jeden dzień w miesiącu).
Wspólnie z koordynatorem jest możliwość ustalenie czasu i miejsca swojej posługi, dogodnej dla wolontariusza. Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby chętne, które chciałby włączyć się w działalność charytatywną Caritas. Prowadzimy obecnie stały nabór.
Zadzwoń, napisz albo przyjdź do Centrum Wolontariatu i wybierz odpowiednią formę wolontariatu dla siebie. Czekamy na Ciebie. Możesz umówić się na spotkanie telefonicznie o dogodnej dla Ciebie porze. Czekamy na Ciebie.
Koordynatorzy:
Monika Drogosz – tel. 506 394 610; e-mail: wolontariat@caritas.czest.pl
Rafał Herczyński – tel. 506 394 610; e-mail: aktywni@caritas.czest.pl
Kontakt:
Centrum Wolontariatu i Administracji
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
ul. ks. Stanisława Staszica 14, 42-200 Częstochowa
tel. 34 368 05 82 lub 506 394 610, e-mail: wolontariat@caritas.czest.pl.
Pon. – Pt. w godz. 10.00-15.00
Schroniska Caritas, Dom Samotnej Matki i Dziecka, Świetlica środowiskowa dla dzieci.
Bezdomność posiada wiele uwarunkowań i oblicz. Zawsze jednak wiąże się ona z samotnością i lękiem, bezradnością w cierpieniu. Nasze Placówki świadczą szeroką pomoc, interdyscyplinarne wsparcie socjalno-bytowe i pedagogiczno-terapeutyczne. Bazujemy na doświadczeniu wykwalifikowanej kadry, która z dużą wrażliwością, każdego dnia rozwiązuje problemy readaptacji do życia podopiecznych placówek, poprzez min. aktywizację zawodową, rozwój psychospołeczny najmłodszych, usamodzielnianie bezdomnych rodzin, profilaktykę zachowań ryzykownych – uzależnień, przestępczości, prostytucji, etc. Stale współpracujemy z Policją, Strażą Miejską, kuratorami sądowymi, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, placówkami odwykowymi, domami opieki społecznej, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, oraz przychodniami opieki zdrowotnej. Dbamy z troską o rozwój duchowy naszych Podopiecznych. Ośrodki znajdują się w dwóch miejscach:
- Schronisko dla kobiet „Oaza” , Dom Samotnej Matki i Dziecka, Świetlica środowiskowa dla dzieci – ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa
- Schronisko dla mężczyzn im. św. Brata Alberta – ul. Krakowska 80/2, 42-200 Częstochowa
Jadłodajnie Caritas
Dzielenie się posiłkiem z najbardziej potrzebującymi to działanie, bez którego Caritas nie wyobraża sobie swojego funkcjonowania. Nasza Kuchnia każdego dnia przygotowuje do wydania kilkaset posiłków. Jadłodajnie stają się również miejscem spotkania, pierwszego kontaktu, jakże ważnego w dalszym procesie pomocy.
- Jadłodajnia przy ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa
- Jadłodajnia przy ul. Stromej 16, 42-200 Częstochowa
Dzienny Dom Senior + i Klub Seniora Caritas
Podstawowym założeniem funkcjonowania Domów jest zapewnienie wsparcia częstochowskim seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+), w szczególności poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego, usługi opiekuńcze, zajęcia terapeutyczne, kulturalne oraz zaangażowanie seniorów w działania na rzecz środowiska lokalnego. Dzienny Dom jest połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Podstawowy zakres działalności ośrodka obejmuje usługi socjalne, kulturalno-oświatowe, działania w zakresie aktywności ruchowej i inne działania o charakterze prozdrowotnym. Ponadto placówka organizuje dla uczestników zajęcia sportowo-rekreacyjne, aktywizujące, w tym integrację międzypokoleniową, a także usługi terapii zajęciowej. W ramach działalności ośrodka wsparcia każdy z uczestników ma zapewniony minimum jeden ciepły posiłek dziennie.
Klub Seniora
Klub seniora jest miejscem spotkań dla osób starszych. Osoby uczestniczące w spotkaniach są w przedziale wiekowym między 60 a 92 rokiem życia. Nasi seniorzy to osoby pogodne, ciepłe, pełne wigoru i otwartości na kontakt z drugim człowiekiem. W każdą środę o godzinie 11.00 tłumnie przybywają na spotkania w swoim gronie. Podczas środowych spotkań zawsze mogą liczyć na słodki poczęstunek, kawę, herbatę, ciepłą zupę oraz dużą dozę dobrego humoru.
- Dom Senior +, Klub Seniora – ul. Rapackiego 3/5, 42-200 Częstochowa
Streetworking
Praca na ulicy. Nazywany pedagogiką ulicy, jest rodzajem pomocy ludziom zmarginalizowanym społecznie, odtrąconym, niezauważanym, uzależnionym, w miejscach ich przebywania i w zasadzie na ich warunkach, min. w pustostanach, działkach, namiotach, dworcach PKP, PKS, klatkach schodowych, piwnicach, etc.
Często jest jedynym sposobem dotarcia z ofertą pomocy do osób i grup społecznych przebywających w miejscach publicznych lub w ukryciu, zagubionych życiowo, które nie korzystają z pomocy zinstytucjonalizowanej. Zadaniem streetworkera jest dotarcie do tych osób w postawie akceptacji, szanując ich wybory, ale oferując możliwość rozwiązań alternatywnych. Streetworker powinien być autentyczny, wzbudzać zaufanie u osób często nieufnych i niechętnych. Na ulicach Częstochowy działa streetworker z ramienia Caritas, któremu pomagają wolontariusze uczestnicząc w patrolach miejsc niemieszkalnych i monitoringu.
Kontakt:
Monika Borkowska – Dłużniak
tel. 698 759 818 (pn. – pt., godz. 10.00 – 15.00).
Domy rekolekcyjne
Podstawową działalnością domów rekolekcyjnych jest służba grupom, które przyjeżdżają przeżyć nie tylko czas odpoczynku i relaksu lecz również czas nawrócenia i powrotu do relacji z Bogiem.
- Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”, ul. Świętej Puszczy 6, 42-256 Olsztyn k. Częstochowy;
- Ośrodek Wypoczynkowy Caritas w Poniku, ul. Wczasowa 5, 42-253 Janów.